Post

Jaką wybrać kurtkę na motocykl?

Sezon motocyklowy zbliża się wielkimi krokami. Oprócz kompletnego przeglądu maszyny przed pierwszym startem warto zadbać także o odpowiednie akcesoria, które zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. Jednym z nich jest kurtka motocyklowa, która stanowi absolutny element garderoby każdego motocyklisty.

Przede wszystkim kurtka motocyklowa musi być dobrze dopasowana do naszej sylwetki. Jest to strój, który nie powinien krępować naszych ruchów podczas jazdy i zapewnić maksymalny komfort w trakcie jazdy. Z tego powodu wielu motocyklistów wybierane najbardziej klasyczne modele kurtek, gdyż podczas jazdy to nie wygląd ma znaczenie - ale poczucie bezpieczeństwa.

Kurtka na motocykl - jaki rodzaj dla nas?

Na rynku mamy dostępne kurtki skórzane i tekstylne. Ten pierwszy model jest szczególnie popularny wśród kierowców motocykli sportowych i cruiserów. Choć kurtki skórzane są znacznie droższe od tekstylnych, a ponadto dużo trudniej dobrać idealny model pod naszą sylwetkę - to tego typu strój zapewnia znacznie większą ochronę. Skóra jest twardsza i bardziej odporna na otarcia. Ma to kolosalne znaczenie w przypadku ewentualnych wywrotek. Kurtki tekstylne natomiast dają ogromną swobodę jazdy i dobrze chronią przed wiatrem. Są szczególnie lubiane przez posiadaczy motocykli turystycznych.

Osoby stawiające na poczucie bezpieczeństwa powinny wybierać kurtki z protektorami wbudowanymi na stałe. Zapewniają one większe bezpieczeństwo w przypadku zderzenia z ziemią, gdyż protektory nie przesuwają się na skutek ucisku. Minusem jest fakt, że nie wykorzystamy raczej tej kurtki poza motocyklową jazdą. Kurtki z miejscami na protektory, bez wbudowanej ochrony są bardziej uniwersalne, jednak nie gwarantują one tak kompleksowej amortyzacji upadku. Kurtka ta ma jednak bardziej wszechstronne zastosowanie. Choć kurtki z wbudowanymi protektorami pozornie wydają się droższe, to należy pamiętać, że cena kurtki bez wbudowanej ochrony nie obejmuje zakupu akcesoriów ochronnych - oszczędność może okazać się zatem znikoma. Jeśli szukamy kurtki typowo do jazdy motocyklem, warto na początku zainwestować nieco większe pieniądze, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą.

Kurtka czy zbroja motocyklowa

Jeśli jesteśmy posiadaczem motocykla sportowego i lubimy szybką jazdę - zamiast kurtki motocyklowej powinniśmy rozważyć zakup zbroi motocyklowej, która lepiej chroni kręgosłup - także w odcinku lędźwiowym. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze w każdym sporcie, także tym motoryzacyjnym. Dobrej jakości zbroja może uchronić nas przed kosztowną rehabilitacją, a czasem nawet kalectwem. Lepiej zawczasu zainwestować w większą ochronę, niż później żałować, że się tego nie zrobi. Pamiętajmy, że tylko w pełni sił będziemy mogli cieszyć się motocyklową jazdą przez długie lata.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tego, jaka kurtka będzie najlepiej współgrała z naszym motocyklem - dobrym pomysłem jest skorzystanie z porady okolicznych moto klubów. Doświadczenie innych może nam znacząco ułatwić początki w tej jednośladowej przygodzie.