Post

Jakie spodnie motocyklowe wybrać?

Jazda motocyklem to hobby, które cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Każdego roku wiosną na drogi wyjeżdża coraz więcej miłośników jednośladów zarówno na niewielkich, miejskich sto dwudziestkach piątkach, jak i na dużych chopperach. Niezależnie od tego, jaką maszyną się poruszamy, przed sezonem motocyklowym warto odpowiednio skompletować strój, który zapewni nam komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

Wielu motocyklistów uważa zakup odpowiednich spodni motocyklowych za nie lada wyzwanie. Przyjęło się nawet, że odpowiedni dobór spodni to najtrudniejszy element pasowania stroju motocyklowego. Wszystko ze względu na fakt, że każdy człowiek jest inaczej zbudowane. Nasze kości są różnej długości, a nasza tkanka mięśniowa i tłuszczowa jest u każdego inaczej rozłożona. Na co zwrócić uwagę przy zakupie spodni motocyklowych?

Spodnie tekstylne czy skórzane?

Nim przystąpimy do wyboru spodni dla nas - powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy poszukujemy odzieży skórzanej i tekstylnej. Ta pierwsza charakteryzuje się znacznie większą wytrzymałością. Może nas niejednokrotnie uchronić przed otarciami w przypadku wywrotek. Ponadto z biegiem czasu skóra się wyrabia, dopasowując się do naszej budowy, przez co jazda w skórzanych spodniach jest wygodniejsza.

Modele tekstylne z kolei charakteryzują się dużo większą wszechstronnością - możemy je wykorzystywać zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach - zwłaszcza jeśli wybierzemy model z odpinanymi membranami czy otwieranymi wylotami powietrza. Spodnie tekstylne lepiej uchronią nas także przed deszczem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że materiał nie jest tak wytrzymały, jak skóra - w przypadku wywrotek łatwo o przetarcia. Wychodzi zatem na to, że skórzane spodnie dają większe poczucie bezpieczeństwa - lecz do spokojnej jazdy po mieście czy na turystyczne trasy - lepiej sprawdzą się spodnie tekstylne.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie spodni?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy spodnie dobrze kryją nasze ciało zarówno przy założeniu wewnętrznych warstw, jak i bez nich. Sprawdźmy, czy spodnie osłaniają nasze kostki, a także czy są one po prostu wygodne. Ponadto powinniśmy zorientować się, jak są umiejscowione protektory na kolanach. Nim wsiądziemy na motocykl, powinny one znajdować się poniżej kolan. Dopiero gdy zasiądziemy na naszej maszynie, powinny się one podciągać na właściwe miejsce, chroniąc całą część przednią i dolną kolana.

Warto także pomyśleć, jak będziemy wykorzystywać te spodnie. Jeśli na co dzień poruszamy się nowoczesnym motocyklem i lubimy mieć wiele kieszeni na akcesoria - lepszym rozwiązaniem będą spodnie tekstylne. Spodnie skórzane na pewno spodobają się z kolei fanom klasyki i duży chopperów. Pamiętajmy jednak, aby zakupów dokonywać rozważnie, gdyż od dobrej jakości spodni zależy nie tylko nasz komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo. To właśnie dlatego powinniśmy wybierać spodnie z wyposażone w odpowiedni protektory. Warto porozmawiać na temat doboru spodni z zaprzyjaźnionymi motocyklistami.