Post

Kombinezon motocyklowy - co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

Kombinezony motocyklowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością - jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą kupować osobno kurtki i spodni motocyklowych. Choć początkowo korzystali z nich głównie sportowcy na torach wyścigowych, dziś coraz chętniej po kombinezony sięgają także posiadacze motocykli sportowo-turystycznych. Jak kupić dobry kombinezon motocyklowy?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Główną funkcją kombinezonów motocyklowych jest zapewnienie bezpieczeństwa kierującego. Zwróćmy uwagę na jakość materiału oraz zastosowane technologie protekcyjne. Pamiętajmy, że odpowiedni kombinezon może uchronić nas przed wieloma poważnymi urazami - niezależnie od tego, czy do wypadku dochodzi na torze, czy miejskiej drodze. Niezwykle ważna jest także wygoda. Kombinezon musi być dobrze dopasowany do motocyklisty - nie może on powodować dyskomfortu podczas prowadzenia maszyny. Przy dużych prędkościach nawet chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii. Nie bez znaczenia jest także wentylacja i higiena - zwłaszcza latem. Odpowiedniej jakości, oddychający materiał zapewni nam świeżość nawet podczas długiej trasy.

Rodzaje kombinezonów i ich funkcje

Kombinezony dzielimy na jedno- i dwuczęściowe. Na ten drugi rodzaj kombinezonów powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które wykorzystują motocykl w celach turystycznych. Po odpięciu kurtki możemy pozostać w wygodnych spodniach, które świetnie sprawdzą się podczas spacerów po bezdrożach. Warto także zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest kombinezon, gdyż może być on tekstylny lub skórzany.

Skórzane kombinezony zapewniają większą ochronę podczas upadku, jednak są one znacznie cięższe i muszą być bardzo dobrze dopasowane do sylwetki kierującego. Osoby, które zmagają się z wahaniami wagi, mogą mieć poważny problem z komfortową jazdą w tego typu stroju. Kombinezony wykonane ze skóry są także znacznie droższe. Jeśli jednak jesteśmy amatorami wyczynowej jazdy - bez wątpienia powinniśmy wybrać właśnie taki strój. Kombinezony tekstylne zapewniają dobrą ochronę przed wiatrem, są lekkie i krępują naszych ruchów. Są one także stosunkowo tanie. Przy wyborze tego typu kombinezonu warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że nie zapewnia on aż tak zaawansowanej ochrony w przypadku wypadku. Materiał tekstylny nie cechuje się aż tak dużą wytrzymałością, jak skóra, dlatego kombinezony tego typu polecane są raczej amatorom turystycznej jazdy.

Gdzie kupić kombinezon motocyklowy?

Kombinezony motocyklowe może zakupić w większości sklepów motoryzacyjnych specjalizujących się w dostawie akcesoriów motocyklowych. Możemy skorzystać zarówno z oferty salonów stacjonarnych, jak i sklepów internetowych. Korzystajmy z ofert tylko polecanych i renomowanych sprzedawców. Wybierając kombinezony, kierujmy się niekoniecznie ceną czy wyglądem, a opiniami innych motocyklistów. Doświadczeni kompani z pewnością chętnie doradzą nam w doborze odpowiedniego kombinezonu, a dodatkowe opinie pozwolą nam zweryfikować jakość produktu. Pamiętajmy - odpowiedni strój i maszyna sprawią, że każda przejażdżka jednośladem będzie niezapomnianym przeżyciem.