Post

Historia skuterów Vespa

Vespa to nazwa linii włoskich skuterów należącej do koncernu motoryzacyjnego Piaggio - jednego z największych producentów jednośladów na świecie. Skutery Vespa produkowane są od ponad 75 lat i wciąż cieszą się ogromną popularnością. Co ciekawe design tych maszyn nigdy nie uległ znaczącej zmianie - modele te nadal produkowane są w stylu retro. Skąd wzięła się taka popularność Vespy na świecie?

Pierwsze modele Vespy powstały zaraz po zakończeniu II Wojny Światowej według projektu inżyniera Corradino D'Ascanio. Od początku miał być to tani pojazd dla masowego odbiorcy. Nic dziwnego więc, że Vespy stały się pierwszymi skuterami, które osiągnęły szeroką popularność we Włoszech. Maszyny te były bowiem tanim i łatwym w prowadzeniu środkiem transportu i tego właśnie było potrzeba mieszkańcom słonecznej Italii. Duża popularność w kraju sprawiła, że firma mogła szybko rozwinąć skrzydła i wejść na zagraniczne rynki. W kolejnych latach Piaggio śmiało wchodziło na inne rynki europejskie czy azjatyckie. Skutery Vespa stały się marzeniem milionów ludzi na całym świecie po premierze komedii romantycznej Rzymskie Wakacje z Audrey Hepburn w roli głównej. Do dziś z taśm fabryki Piaggio zjechało blisko 40 modeli Vespy.

Skuter - idealny środek transportu

Jeśli poszukujemy maszyny, która pozwoli nam w sposób szybki, tani i bezpieczny przedostać się przez zakorkowane miasto - czym prędzej powinniśmy zdecydować się na zakup skutera. Jazda skuterem jest bowiem nie tylko komfortowa, ale także zapewnia możliwość zaparkowanie w niemal każdym miejscu. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w dobie ograniczania ruchu samochodowego w centrach miast.

Mimo upływu lat Piaggio nadal chętnie wspiera rozwój Vespy. Wraz z postępującą popularnością elektromobilności na rynku pojawił się model Vespa Elettrica, będący połączeniem nowoczesnej technologii i klasycznego wyglądu. To doskonały wybór dla osób poszukujących bezemisyjnego środka transportu. Jazda Vespą Elettrica z pewnością zapewni nam większy komfort niż choćby hulajnoga elektryczna.

Fenomen Vespy na świecie

Z okazji 60 urodzin marki - w 2006 roku powołany Światowy Klub Vespy. Jego zadaniem jest koordynacja i promocja działań klubów vespowych na całym świecie. Obecnie we wspomnianym stowarzyszeniu działa aż 35 klubów vespowych z kilkudziesięciu krajów świata. W Polsce od 2003 roku działa stowarzyszenie "Vespa Club Polska", która skupia wokół siebie fanów włoskich skuterów. Członkowie klubu promują także zasady bezpiecznej jazdy oraz pozytywne nastawienia do świata.

Fani motoryzacji doceniają skutery Vespa za wysoką jakość wykonania oraz klasyczny design. Na jej wzór w latach sześćdziesiątych powstała polska WFM Osa. Wielu turystów odwiedzających Pontederę odwiedza muzeum Vespy, będącym perłą w koronie motoryzacyjnej historii Włoch.