Post

Zbroja motocyklowa - co jest i dlaczego warto się nią zainteresować?

Określenie zbroi motocyklowej jest doskonale znane niemal wszystkim posiadaczom sportowych jednośladów. Wszystko ze względu na fakt, że ubiór tego typu gwarantuje wygodę i bezpieczeństwo podczas motocyklowego szaleństwa. Co warto wiedzieć na temat zbroi motocyklowych? Dlaczego warto rozważyć jej zakup?

Zbroja może Cię uratować

Powszechnie znany jest pogląd, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Im lepiej zabezpieczymy się przed jazdą, tym mniejsze ryzyko, że w wyniku wypadku zmuszeni będziemy do długotrwałej i kosztownej rehabilitacji. Zdarzają się także sytuacje, że odpowiedni sprzęt może nam uratować życie. Ze standardowej odzieży motocyklowej mogą korzystać osoby, które wykorzystują jednoślady do podróży miejskich lub turystycznych. Klasyczna kurtka i spodnie z protektorami stanowią świetny kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a wygodą. Co jednak w przypadku wyczynowców?

Osoby, które zajmują się sportową jazdą na motocyklu, powinny szybko zdecydować się na zakup zbroi motocyklowej. Zapewnia ona znacznie większą ochronę niż standardowo odzież motocyklowa. Niezależnie od tego, czy lubimy sportową jazdę, czy offroadowe akrobacje - dobrej jakości zbroja motocyklowa może nas uchronić przed urazami klatki piersiowej i kręgosłupa. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że nie każda zbroja nadaje się do jazdy po utwardzonych powierzchniach. Zdecydowanie lepszy w takim wypadku może się okazać pancerz typu żółw.

Rodzaje zbroi motocyklowych

Zbroje motocyklowe dostępne są na polskim rynku w kilku wariantach. Najczęściej dzielimy je na żółwie, klasyczne zbroje oraz kamizelki ochronne. Ten pierwszy model doskonale nadaje się dla miłośników sportowych maszyn. Ten rodzaj pancerza znacznie lepiej chroni kręgosłup od ochraniaczy zintegrowanych z kurtką. Klasyczne zbroje zostały natomiast zaprojektowane z myślą o motocrossie. Twarde skorupy chronią ramiona, łokcie, klatkę piersiową i plecy przed otwarciem i kamieniami. Kamizelki ochronne to z kolei doskonały wybór dla miłośników turystycznych podróży. Wykonane są z miękkiego, dobrze dopasowanego materiału oraz posiadają dodatkowe ochraniacze na klatce piersiowej. Podobnie jak pozostałe rodzaje zbroi - dobrze chronią kręgosłup.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zbroi motocyklowej?

Przede wszystkim wybierajmy zbroje, które dobrze przylegają do naszego ciała oraz są wygodne. W miarę możliwości wybierajmy akcesoria wyprodukowane przez sprawdzonych i renomowanych producentów. Nie da się przecież inaczej wypróbować zbroi niż w trakcie wypadku. Wybierając nieznaną markę, ryzykujemy, że nie została ona dostatecznie dobrze sprawdzona oraz może nie być tak efektywna, jak znane i polecane zbroje. Pamiętajmy także o dobraniu zbroi do typu jazdy, który preferujemy. Dzięki poznaniu rodzajów zbroi łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję przed zakupem. Dobrej jakości zbroja jest wygodna, bezpieczna i dobrze wygląda. Jeśli przed zakupem mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie bójmy się skorzystać z porady zaprzyjaźnionych motocyklistów lub innych amatorów jednośladów w sieci.