Post

Historia motocykli Benelli

Benelli to włoskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją motocykli i motorowerów. Współcześnie jest własnością Qianjiang Motorcycle, chińskiej firmy należącej do Geely Holding Group. Mimo że firma ma za sobą wiele wzlotów i upadków - nadal jest to marka, która cieszy się sporym zainteresowaniem wśród amatorów jednośladów. Co warto wiedzieć na temat tego przedsiębiorstwa? Czy motocykle ze stajni Benelli warte są polecenia?

Narodziny i upadek gwiazdy włoskiej motoryzacji

Historia marki Benelli sięga 1911 roku, gdy Teresa Benelli postanowiła zainwestować swój majątek w warsztat po zmarłym mężu. We włoskiej miejscowości Pesaro powstała wówczas firma Benelli Garage, która zajmowała się serwisem samochodów i motocykli. Na początku lat 20. ubiegłego wieku marka rozpoczęła produkcję własnych silników oraz gotowych motocykli i już zaledwie dekadę później maszyny te odnosiły sukcesy na torach wyścigowych. Dobrą passę firmy przerwała II Wojna Światowa, podczas której fabryka Benelli została zniszczona.

Powojenne lata nie były łatwe dla przedsiębiorstwa Benelli, jednak w latach 50. marce udało się odzyskać dawny blask - głównie za sprawą lekkich, tanich i niezawodnych motocykli. Niestety wraz z załamanie się europejskiego rynku motoryzacyjnego w latach 60. ubiegłego wieku - marka Benneli zaczęła podupadać.

 Odrodzenie marki i zmiana strategii

W połowie lat 90. firma trafiła w ręce włoskiego biznesmena Andrea Merloniego. Podjął on próbę wskrzeszenia marki. W pierwszym etapie przedsiębiorstwo skupiło się na produkcji skuterów, a na przełomie XX i XXI wieku marka zaczęła ponownie produkować większego maszyny. Choć Benelli osiągało wówczas całkiem niezłe wyniki finansowe, konieczne duże nakłady inwestycyjne zniechęciły włoskiego przedsiębiorcę do rozwijania tej marki. W związku z tym w 2005 roku marka Benelli została przejęta przez chińską firmę Qianjiang Motor Group, która od 2015 roku jest kontrolowana przez Geely Holding Group.

Dziś marka Benelli działa na zasadzie włosko-chińskiej synergii. Wszelkie działania rozwojowo-projektowe oraz marketingowe prowadzone są z centrali Benelli QJ w Pesaro we Włoszech, a produkcja samych maszyn odbywa się w mieście Wenling w Chinach. Połączenie włoskiego stylu z tańszym, azjatyckim zapleczem produkcyjnym okazało się strzałem w dziesiątkę. Dziś marka Benelli oferuje jednoślady dla kierowców poszukujących najlepszego stosunku ceny do jakości. Firma produkuje bowiem motocykle typu naked, turystyczne i sportowe, które świetnie wyglądają, mają dobre osiągi, a przy tym nie kosztują fortuny.

Wśród motocykli Benelli, które cieszą się w Polsce dużą popularnością, warto wymienić m.in. modele Leoncino 125 2022 czy TRK 502 X 2022. Producent oferuje szeroki wachlarz jednośladów, dzięki czemu każdy amator dwóch kółek z pewnością znajdzie coś dla siebie. Włoski design połączony z azjatycką nowoczesną technologią świetnie sprawdza się zarówno podczas codziennych przejażdżek, jak i na dalszych trasach. To doskonały wybór zarówno dla osób poszukujących swojej pierwszej maszyny, jak i bardziej doświadczonych motocyklistów.