Post

Jaki następny motocykl po 125 wybrać?

Początkujący motocykliści, często na swoją pierwszą maszynę wybierają niewielkie jednoślady z silnikami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Dzieje się tak, gdyż maszyny te są stosunkowo niedrogie, łatwe w utrzymaniu, przyjemne w prowadzeniu, a przy tym nie wymagają wielu uprawnień. Po pewnym czasie, gdy już złapiemy motocyklowego bakcyla, często chcemy przesiąść się na nieco większą maszynę. Jedni wybierają wówczas motocykle turystyczne, drudzy sportowe, a jeszcze inni próbują swoich sił w jednośladach crossowych. Nim podejmiemy decyzje o zakupie nowej maszyny, warto zastanowić się, jak chcemy go wykorzystywać.

Dopasuj motocykl do swojego stylu jazdy

Zakup nowego motocykla zawsze powinien być poprzedzony poważnymi przemyśleniami. Większość kierowców szybko zżywa się ze swoimi maszynami, nawet jeśli one nie do końca odpowiadają ich wymaganiom. Jazda jednośladem powinna być jednak czystą przyjemnością, dlatego dobrze wybrać motocykl, który będzie faktycznie spełniał nasze oczekiwania. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka maszyna będzie dla nas odpowiednia - dobrym pomysłem może okazać się wypożyczenie danego rodzaju jednośladu na jazdę próbną.

Motocykle miejskie z silnikami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych zwykle są pierwszym wyborem początkujących motocyklistów. Są one proste w obsłudze, tanie w utrzymaniu i to na nich nabieramy doświadczenia za kierownicą. Z czasem jednak mogą okazać się one dla nas niewystarczające. Jeśli poszukujemy czegoś ze sportowym pazurem - warto rozważyć zakup ścigacza włoskiej lub japońskiej produkcji. Pamiętajmy jednak, że jazda przy dużych prędkościach wymaga sporo umiejętności, dlatego warto rozważyć także serię ćwiczeń na torze. Dla fanów jazdy wyczynowej ciekawym wyborem mogą być także motocykle cross i enduro.

Turystyka i klasyka - poczuj zew wolności

Jeśli jesteśmy zwolennikami dalekich podróży rekreacyjnych oraz turystyki motocyklowej - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór klasycznego choppera lub motocykla turystycznego. Zapewniają one komfort jazdy nawet na dłuższych trasach, a przy tym są one dość bezpieczne. To także doskonałe rozwiązanie dla osób, które w sezonie lubią uczestniczyć w motocyklowych zlotach. Co prawda, maszyny te nie osiągają zwykle takich osiągów jak ścigacze, jednak jazda nimi sprawia ogromną frajdę. Motocykliści, którzy mimo wszystko nadal preferują miejską jazdę, a poszukują nieco poważniejszej maszyny - powinno natomiast postawić na motocykle typu naked.

Jak widzimy - wybór drugiego motocykla w znacznym stopniu jest uzależniony od naszych preferencji i tego, jak wykorzystujemy jednoślad na co dzień. Jeśli chodzi o sam typ maszyny, nie warto kierować się opinią innych - to my mamy czuć się dobrze podczas jazdy. Pomocna natomiast może okazać się porada przy doborze konkretnego modelu. Na rynku mamy dostępne wiele maszyn, które różnią się od siebie wybranymi parametrami. Warto wybrać sprzęt, który będzie posiadał najlepszy stosunek ceny do jakości. Ważny jest nie tylko wygląd, ale także osiągi i niezawodność w każdej sytuacji.