Post

Zimowa odzież na motocykl - jak ją skompletować?

Choć w naszym kraju nie brakuje wakacyjnych motocyklistów, to wielu wielbicieli jednośladów stara się maksymalnie wykorzystać sezon motocyklowy. Gdy tylko nie dokuczają nam nadmierne opady atmosferyczne, a temperatura za oknem sięga kilku lub kilkunastu stopni, wskakują oni na motocykl, aby poczuć dobrze wszystkim znany dreszczyk emocji. Niestety, zdarza się jednak, że dobre warunki drogowe nie wiążą się z komfortem cieplnym kierowcy. Jaki strój wybrać na chłodniejsze dni?

Większość lekkiej, miejskiej odzieży motocyklowej nie ma szans skutecznie nas ogrzać, gdy temperatura powietrza sięga 10 stopni Celsjusza. Mimo że maszyna będzie dobrze zachowywać się na drodze, to jazda w takich warunkach będzie dla nas po prostu nieznośna. Na szczęście, dzięki doborowi odpowiednich ubrań możemy cieszyć się motocyklową przygodą zarówno wczesną wiosną, jak i późną jesienią. Jak skompletować zimową odzież na motocykl?

Bielizna termoaktywna lub polar

Bielizna termoaktywna to sprzymierzeniec nie tylko fanów sportów zimowych, ale także właśnie motocyklistów. Dzięki jej wykorzystaniu dobrze ogrzejemy nasze ciało, a przy tym nie będziemy musieli martwić, że się nadmiernie zapocimy. Wielu motocyklistów nie wyobraża sobie odpalenia silnika w chłodniejsze dni bez założenia jej na siebie. Jeśli jednak nie lubimy zakładać obcisłej odzieży - śmiało możemy sięgnąć po termoaktywny polar. Możemy go założyć bezpośrednio na nasz t-shirt.

Chroń gardło i zatoki

Wiele kasków, zwłaszcza tych tańszych, jest nieszczelne, przez co raz-dwa możemy załatwić zatoki i gardło. W takim przypadku dobrze zakupić kominiarkę - może być polarowa lub termoaktywna. Ten drugi typ jest co prawda nieco droższy, ale jeżeli możemy sobie pozwolić na większy wydatek - nie powinniśmy się zastawiać. Pamiętajmy, aby była ona opisana jako kominiarka zimowa. Z kolei, jeśli w kasku czujemy powiew tylko w dolnej części - wystarczy sięgnąć po dobrej jakości komin.

Kurtka i spodnie - komfort i ochrona

Dobra zimowa kurtka powinna być wyposażona w wymienne protektory oraz wypinany ocieplacz. Ponadto powinna ona być wykonana z nieprzemakalnego materiału, gdyż nigdy nie wiadomo, jak pogoda zastanie nas w marcu czy listopadzie. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku spodni. Pamiętajmy, aby elementy garderoby zasłaniały całe ciało, gdyż uczucie chłodu przy dużych prędkościach jest nie tylko niekomfortowe, ale także niezdrowe. Przed zakupem kurtki i spodni powinniśmy zwrócić także uwagę, czy strój jest po prostu wygody.

Kompletując strój na zimniejsze miesiące, warto wziąć pod uwagę także odpowiedni rękawice czy buty motocyklowe. Dobrej jakości rękawice poza ochroną przed wiatrem powinny zapewniać nam pełną swobodę ruchu, a buty w połączeniu z ciepłymi skarpetami doskonale uzupełniają resztę garderoby. Pamiętajmy, aby w chłodniejsze miesiące ubierać się według staropolskiej zasady - “na cebulkę”. Mądrość ta sprawdza się także w przypadku odzieży motocyklowej. Pamiętajmy jednak, aby wybierać akcesoria atestowane, spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.