Post

Historia skuterów Piaggio

Piaggio to włoski koncern, który od dekad zajmuje się produkcją motocykli, skuterów, samochodów i samolotów. Siedziba tego włoskiego giganta znajduje się w miejscowości Pontedera. Jest to niewielka gmina znajdująca się nieopodal Pizy we włoskiej Toskanii. Współcześnie koncern ten jest jednym z największych producentów motocykli na świecie. Jaka jest jego historia?

Tradycja i innowacja

Historia przedsiębiorstwa Piaggio sięga 1884. Wówczas przemysłowiec Rinaldo Piaggio powołał do życia firmę, która zajmowała się produkcją wyrobów drewnianych, statków i lokomotyw. Wraz znadejście I Wojny Światowej przedsiębiorstwo rozwinęło swoje skrzydła także w branży lotniczej, co w znacznym stopniu wpłynęła na rozwój firmy w dwudziestoleciu międzywojennym. Mimo iż zakłady produkcyjne Piaggio zostały zburzone podczas II Wojny Światowej - to właściciele nie złożyli broni. Fabryki zostały odbudowane a przedsiębiorstwo reaktywowane - tym razem w sektorze motoryzacyjnym.

Także w tym wcieleniu Piaggio poradziło sobie doskonale. Tuż po wojnie w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku na szybki i tani środek transportu, przedsiębiorstwo wypuściło na rynek pierwszy model kultowej Vespy, która błyskawicznie podbiła serca Włochów, a w późniejszych latach także innych, zachodnich krajów. Do masowej popularyzacji skuterów przyczyniło się m.in. wykorzystanie Vespy w komedii romantycznej “Rzymskie Wakacje” z Audrey Hepburn w roli głównej. Mimo rosnącej popularności tych niewielkich jednośladów Piaggio nie zamierzało osiadać na laurach i nadal poszukiwało nowych rozwiązań. To właśnie dlatego już w latach siedemdziesiątych, włoscy inżynierowie rozpoczęli prace nad pierwszym skuterem elektrycznym.

Współczesna siła skuterów

W dzisiejszych czasach skutery cieszą się ogromną popularnością w wielu azjatyckich krajach - m.in. w Indiach czy Tajlandii. Także w Europie ze skuterów chętnie korzystają zarówno dostawcy jedzenia, jak i mieszkańcy największych metropolii. Pojazd ten umożliwia zaparkowanie niemal w każdym miejscu, a ponadto nie wymaga stania w długi korkach. Elektryczne skutery stały się także fundamentem dla rozwoju nowego biznesu - mobilnej wypożyczalni jednośladów.

Współcześnie koncern Piaggio rywalizuje na światowych rynkach z takimi markami jak Honda, Suzuki czy Yamaha. W portfolio przedsiębiorstwa znajdują się klasyczne Vespy, a także sportowe Aprilie czy miejskie skutery Piaggio. W niemal każdym segmencie sprzedaży jednośladów ten włoski producent stara się zapewnić użytkownikom nowoczesne rozwiązania najwyższej jakości.

`Firma obecnie pracuje m.in. nad wprowadzaniem elektronicznego zarządzania, a także nad inteligentnymi aplikacjami. W trosce o środowisko natomiast firma coraz śmielej działa na rynku pojazdów elektrycznych. Na uwagę zasługuje m.in. skuter Vespa Elettrica, czyli cichy, ekologiczny skuter, który na jednym ładowaniu może przejechać nawet 100 km, a pełne naładowanie akumulatorów trwa zaledwie cztery godziny. Piaggio nie zamierza odpadać w przedbiegach w elektromobilnym wyścigu o lepsze jutro.