Post

Historia motocykli Moto Guzzi

Włoska motoryzacja od dekad posiada niezachwianą renomę. To właśnie słoneczna Italia jest ojczyzną wielu uznanych marek zarówno wśród producentów samochodów osobowych, jak i motocykli. Wśród jednośladów na wyróżnienie zasługuje marka Moto Guzzi, gdyż jest to jedyny producent w Europie, który przez ostatnie sto lat swojego istnienia nawet na chwilę nie wstrzymał produkcji motocykli. Przez dekady przedsiębiorstwo rozwijało się mimo zmiennej sytuacji politycznej na południu Europy. Marka wytrzymała nawet zawirowania związane z II wojną światową. Co warto wiedzieć na temat Moto Guzzi? Jaka jest historia tego przedsiębiorstwa?
 

Początki przedsiębiorstwa

Choć marka Moto Guzzi powstała w 1921 roku to pierwsza myśl na temat założenia przedsiębiorstwa została zrodzona jeszcze podczas I wojny światowej. Wówczas dwóch pilotów samolotów i ich mechanik służący w Corpo Aeronautico Militare wpadli na pomysł, że po zakończonej wojnie otworzą firmę motocyklową. Było to możliwe, dzięki temu, że założycieli pochodzili z różnych środowisk społeczno-ekonomicznych. Zgodnie z planem jeden z nich miał sfinansował przedsięwzięcie, drugi miał promować motocykle dzięki swoim umiejętnościom wyścigowym, a trzeci miał być odpowiedzialny za projekt motocykli. Niestety, tuż po zakończeniu wojny Giovanni Ravelli, który miał być odpowiedzialny za promocję przedsięwzięcia, zginął w katastrofie lotniczej. Idea jednak przetrwała, a on sam został upamiętniony skrzydłami orła, które tworzą logo Moto Guzzi.  Od 1921 roku główna siedziba Moto Guzzi mieści się w Mandello del Lario na nieopodal jeziora Como w Lecco, tam też powstawały pierwsze maszyny produkowane pod tą włoską marką. 
 

Sportowy i innowacyjny sukces marki

Przez pierwsze 45 lat swojego istnienia, firma pozostawała pod kontrolą założycieli. W latach 50. Moto Guzzi firma święciła triumfy na licznych zawodach Grand Prix. Do czasu wycofania się z wyścigów Grand Prix Moto Guzzi wygrał 3329 oficjalnych wyścigów. W tamtych czasach marka była także innym z liderów innowacji w branży motoryzacyjnej. Moto Guzzi jest bowiem twórcą pierwszego tunelu aerodynamicznego i ośmiocylindrowego silnika. Niestety, w połowie lat 60., gdy pierwotni właściciele zmarli, firma znalazła się w kryzysie finansowym, który zakończył się upaństwowieniem przedsiębiorstwa. Państwowy koncern SEIMM wprowadził markę na prostą, dzięki czemu firma nadal mogła produkować doskonałe, sportowe motocykle. 
Współcześnie marka Moto Guzzi produkuję zaledwie kilka tysięcy maszyn rocznie. Od 2004 roku przedsiębiorstwo jest częścią koncernu Piaggio & C. SpA - największego europejskiego  i jednego z największego na świecie producenta jednośladów. Dziś w portfolio marki znajdziemy przede wszystkim maszyny typu naked, turystyczne oraz enduro. Na uwagę pasjonatów włoskiej motoryzacji zasługują m.in. modele Moto Guzzi V85 TT, Moto Guzzi V9 Roamer czy Moto Guzzi V7 Special.