Post

Bezpieczeństwo na drodze, czyli jak wybrać idealny kask na motocykl?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Niezależnie od tego, jakim pojazdem się poruszamy, to właśnie to hasło powinno nam przyświecać podczas jazdy. Zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz odpowiednie akcesoria dają nam szansę na zarówno komfortową jazdę, ale także mogą nas uchronić przed tragicznymi skutkami wypadków i kolizji drogowej. W przypadku motocyklistów - jednym z najważniejszych elementów odzieży jest kask. Jak wybrać idealny kask?

Dostosuj kask do swojego jednośladu

Kask motocyklowy to jedyny element wyposażenia motocyklisty, który jest wymagany prawnie. Jeśli stoimy przed zakupem kasku, pamiętajmy, aby zawsze sięgać po nowy sprzęt od sprawdzonych producentów. Jest bowiem akcesorium, które musi zapewnić nam bezpieczeństwo w razie wywrotki lub wypadku na drodze.

Przy wyborze kasku nie bez znaczenia jest fakt, jakim motocyklem jeździsz. Posiadacze ścigaczy powinni sięgnąć po kaski integralne, natomiast turyści chętnie sięgają także po modele szczękowe. Motocykliści poruszający się na co dzień klasycznymi maszynami, takimi jak choppery i cruisery wybierają natomiast kaski otwarte. Prawo nie wiąże konkretnego rodzaju motocykla z danym kaskiem, jednak odpowiednie dobranie tych elementów zapewni nam większy komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy.

O czym warto wiedzieć przy zakupie kasku?

Przede wszystkim wybierajmy kaski wyprodukowane w Europie. Kaski azjatyckie projektowane są z myślą o budowie tamtejszej ludności i nie bardzo sprawdzają się one w przypadku europejczyków. Jeśli na co dzień nosimy okulary - pamiętajmy, aby mieć je założone podczas mierzenia. Co zaskakujące - nowy kask powinien być nieco za ciasny. Dopiero po kilku dniach ściółka dopasuje się do naszej budowy, zapewniając nam komfort i bezpieczeństwo. Jeśli kask pasuje od razu - najpewniej po jakimś czasie będzie za duży. To z kolei może prowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu kasku - warto sprawdzić, z jakiego kompozytu został on wykonany, a także czy posiada zintegrowaną blendę przeciwsłoneczną. Kask musi też zapewniać nam odpowiednią wentylację.

Jeśli zdecydujemy się na zakup kasku online - przed zakupem koniecznie musi zmierzyć nasz obwód głowy. W tym celu należy przyłożyć centymetr krawiecki na wysokości skroni - nad uszami. To tutaj głowa jest najszersza. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy skorzystać także z pomocy profesjonalnego doradcy klienta, który pomoże nam dopasować sprzęt do naszych potrzeb. Pamiętajmy, że kask jest jednym z najważniejszych elementów zabezpieczających nasze życie i zdrowie w razie wypadku. Zakup dobrej jakości kasku to inwestycja nie tylko w nasz komfort podczas jazdy, ale przede wszystkim w nasze bezpieczeństwo. Warto o tym pamiętać dokonując wyboru sprzętu.