Post

Jazda motocyklem a prawo jazdy - jak to wygląda w praktyce?

Z każdym sezonem na polskich drogach możemy zaobserwować coraz większą liczbę motocyklistów. Zwiększony ruch jednośladów widać zarówno na miejskich ulicach, jak i podmiejskich szosach. Czy jednak każdy może pozwolić sobie na jazdę motocyklem lub skuterem? Jakie są uprawnienia, które powinniśmy uzyskać, nim wsiądziemy na jednoślad?

Skutery i miejskie motocykle - maszyny dla każdego

Osoby urodzone przed 13 stycznia 1995 roku mogą prowadzić skutery na podstawie dowodu osobistego, nie muszą one posiadać żadnych dodatkowych uprawnień. Młodsi kierowcy natomiast muszą legitymować się prawem jazdy kategorii AM, które zastąpiło kartę motorowerową. Można je wyrobić już od 14 roku życia, oczywiście po otrzymaniu pisemnej zgody rodziców. Prawo jazdy kat. AM pozwala na prowadzenie maszyn wyposażonych w silnik o pojemności do 50cm3. Maksymalna prędkość takich skuterów to 45 km/h. Ze skuterów mogą swobodnie korzystać również posiadacze prawa jazdy kat. B.

Motocykle o pojemności skokowej nieprzekraczającej 125 cm3 dostępne są natomiast dla osób powyżej 16 roku życia. Konieczne jest jednak posiadanie prawa jazdy kategorii A1. Miejskie motocykle to coraz częstszy wybór fanów małych jednośladów, którym w skuterach brakuje sportowego zacięcia. Uprawnienia do kierowania takimi motocyklami daje prawo jazdy kategorii B, jednak dopiero po upływie 3 lat od zdania egzaminu.

Większe motocykle - tylko ze specjalnymi uprawnieniami

Maszyny o większej mocy wymagają już specjalnego prawa jazdy. Uprawnienia te dzielimy na kategorie A2 oraz A. Prawo jazdy kategorii A2 jest dostępne dla osób pełnoletnich. Daje ono uprawnienia do kierowania motocykla o mocy nieprzekraczającej 35kW. Najwyższa z kategorii motocyklowych jest kategoria A, jednak jej zdobycie wcale nie jest takie łatwe. Przede wszystkim przeszkodą jest wiek - jeśli kandydat na motocyklistę nie posiada prawa jazdy kat. A2 - może on przystąpić do egzaminu na kat. A dopiero po ukończeniu 24 roku życia. Osoby posiadające prawo jazdy kat. A2 co najmniej 2 lata, mogą ubiegać się o zdobycie uprawnień najwyższej kategorii po ukończeniu 20 roku życia.

Niezależnie od tego, jakie uprawnienia chcemy zdobyć - droga do uzyskania uprawnień jest taka sama. W pierwszej kolejności musimy udać się do ośrodka szkoleniowego i wybrać kategorie, która nas interesuje. Następnie musimy odbyć szkolenie. Liczba godzin kursu teoretycznego i praktycznego różni się w zależności od uprawnienia, o które zabiegamy. Nie licząc prawa jazdy kategorii AM - standardowo przyjmuje się jednak 30 godzin zajęć teoretycznych oraz 20 godzin jazd praktycznych. Kurs prawa jazdy na motocykl waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych - wszystko zależy od tego, które uprawnienia chcemy uzyskać. Warto wybierać tylko renomowane szkoły jazdy - dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie stracimy czasu i pieniędzy na efektywne szkolenie. Pamiętajmy także, że sporą swobodę wyboru jednośladu daje posiadanie tradycyjnego prawa jazdy kategorii B na samochody osobowe.