Post

Rodzaje motocykli - wszystko co musisz wiedzieć

Miłość do jednośladów niejedno imię ma. Każdy z nas swoją przygodę z motocyklami zaczynał w nieco inny sposób. Dla niektórych była to pierwsza przejażdżka motorynką podczas wakacji u dziadków - dla innych skuter stał się szybki i ekonomiczny środkiem transportu po zatłoczonym mieście, a jeszcze inni zakochani się w ryku silnika klasycznych chopperów.

Niezależnie od tego, od jakiej maszyny zaczynaliśmy, jaką obecnie jeździmy, czy jaką planujemy zakupić - warto dowiedzieć się co nieco na temat różnych rodzajów motocykli. Co warto wiedzieć?

Do miasta - skutery i sto dwudziestki piątki

Skutery i 125-tki to idealne maszyny do poruszania się miejskimi ulicami. Są ekonomiczne, nie wymagają specjalnych umiejętności od kierowcy, a także są łatwo dostępne. Co ciekawe - skutery możemy sklasyfikować zarówno jako motorowery, jak i motocykle. Wszystko zależy od rozmiaru silnika - jeśli nie przekracza on 50 cm3 - jest to motorower. Pojazdy tego typu nie służą do ścigania ani nawet do dalekich, turystycznych podróży. Są one jednak bezpieczne i dostępne w przystępnych cenach.

Jeśli urodziliśmy się przed 13 stycznia 1995 roku - skuter możemy prowadzić na dowód osobisty. Młodsze osoby potrzebują prawa jazdy kategorii AM. Z popularnych motocykli wyposażonych w silniki do 125 ccm - korzystać mogą osoby posiadające uprawnienia do kierowania samochodami osobowymi. Od wydania dokumentów musi jednak minąć co najmniej trzy lata.

Sportowy duch - ścigacze i crossy

Maszyny te przeznaczone są tylko dla prawdziwych pasjonatów. Ścigacze to najszybszy rodzaj motocykli - nie są one zbyt wygodne czy ekonomiczne, jednak pozwalają rozwinąć naprawdę dużą prędkość zarówno na drodze, jak i na torze wyścigowym. Ze względu na ich drapieżny charakter motocykle te cieszą się w Europie ogromną popularnością. Jazda sportowymi motocyklami wiąże się jednak ze sporą odpowiedzialnością - przy takiej prędkości jeden nieprzemyślany manewr może doprowadzić do tragedii.

Crossy natomiast idealnie nadają się do jazdy po trudnym terenie. Jest to jeden z najbardziej wyczynowych jednośladów, idealnie nadający się do offroadu. Jazda na tego rodzaj maszynie wymaga od nas sporo umiejętności, dlatego warto rozpocząć trening pod okiem doświadczonego instruktora. Z crossów korzysta się przede wszystkim dla zabawy i adrenaliny. Na co dzień lepiej sprawdzają się motocykle miejskie i klasyczne.

Cruisery i motocykle klasyczne

Najpiękniejsze i najbardziej klasyczne są choppery i cruisery. To prawdziwa ozdoba i wizytówka każdego motocyklisty. Jest to wygodny i maksymalnie spersonalizowany rodzaj jednośladu. Zakup motocykla takich marek jak Harley-Davidson wiąże się jednak ze sporymi nakładami finansowymi, dlatego na tego typu maszyny pozwolić sobie mogą tylko najbardziej zapaleni fani motoryzacji. Maszyny te doskonale sprawdzają się podczas dalszych tras, zapewniając nam komfort i wygodę. Jazda maszyną tego typu to przeżycie, które z pewnością nie zapomnimy nigdy.