Post

Jak wybrać obuwie na motocykl?

Każdy element wyposażanie motocyklista ma ogromne znaczenie dla jego bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Także wybór odpowiedniego obuwia możemy mieć nieoceniony wpływ na to, jak będzie nam się prowadziło jednoślad. Co ciekawe, wbrew pozorom wybór odpowiedniego obuwia na motocykl wcale nie należy do prostych. Czym się kierować przy wyborze butów dla siebie?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nieważne czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z motocyklami, czy jesteśmy już wytrawnymi kierowcami - specjalne buty motocyklowe powinny stanowić niezbędny element naszego wyposażenia. Nie tylko poprawiają one komfort jazdy, ale także mogą uchronić naszą stopę przed uszkodzeniem w przypadku ewentualnego wypadku. Buty motocyklowe są znacznie trwalsze niż tradycyjne obuwie, dzięki czemu jedna pora może nam posłużyć wiele lat.

Obuwie motocyklowe a warunki atmosferyczne

Buty motocyklowe muszą być dobrze dopasowane do kierowcy. W przypadku sklepu stacjonarnego wystarczy je po prostu przymierzyć. Co jednak w przypadku, gdy zechcemy zamówić model przez internet? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie stopy. Pamiętajmy, aby wybierać buty o nieco większym rozmiarze niż na co dzień, gdyż do jazdy motocyklem powinniśmy zakładać grube, ciepłe skarpetki. Co ciekawe - buty motocyklowe mają swoją płeć. Męskie odpowiedniki są szersze i cięższe.

Obuwie motocyklowe musi być także dopasowane do warunków atmosferycznych. W ciepłe dni wybierzmy obuwie wykonane z wytrzymałego, lecz przewiewnego materiału - takiego jak mesh. Odpowiednia wentylacja stóp jest niezbędna dla utrzymania komfortu i higieny podczas jazdy. W zimniejsze lub bardziej deszczowe dni pamiętajmy, aby wybierać modele posiadające wodoodporną membranę.

Jakie buty na motocykl sportowy, a jakie na turystyczny?

Właściciele ścigaczy powinni zainwestować w obuwie gwarantujące wzmocnioną ochronę nie tylko stawów, ale także i skóry. Tego typu buty są przystosowane do jazdy przy dużych prędkościach oraz pomagają chronić kierowcę przed bolesnymi skutkami wywrotek. Właściciele motocykli turystycznych powinni wybrać miejskie buty motocyklowe stanowiące kompromis pomiędzy wygodą a bezpieczeństwem. Oczywiście tyczy się to spokojnej jazdy przy umiarkowanych prędkościach. Buty tego typu są stosunkowo lekkie i nie musimy ich zdejmować po zakończonym kursie. Spokojnie nadają się one do pieszego poruszania się po mieście.

To właśnie nasz styl jazdy powinien determinować to, jakie obuwie na motocykl wybierzemy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze, dlatego, jeśli lubimy sportową jazdę, nie wahajmy się zainwestować większej sumy w porządne obuwie ochronne. Dobrze dopasowane obuwie motocyklowe to także odpowiedni rozmiar i materiał odpowiadający naszym potrzebom. W razie kłopotów z doborem odpowiednich butów możemy skorzystać z porady zaprzyjaźnionych, doświadczonych motocyklistów lub specjalisty ds. obsługi klienta w salonie zajmującym się sprzedażą akcesoriów motocyklowych.