Post

Historia motocykli Ducati

Marka Ducati to jedna z topowych włoskich marek motoryzacyjnych. Historia tego przedsiębiorstwa sięga 1926 roku, kiedy to Antonio Cavalieri Ducati i jego trzej synowie Adriano, Marcello i Bruno założyli w Bolonii firmę zajmującą się produkcją lamp, kondensatorów i komponentów radiowych. Współcześnie marka należy do włoskiego producenta samochodów Lamborghini, który należy do koncernu Volkswagen. Ducati obecnie produkuje głównie motocykle sportowe przeznaczone na tory wyścigowe. Co warto wiedzieć na temat tej marki?
 

Pierwszy motocykl Ducati

Marka Ducati swój pierwszy motocykl zaprezentowała w 1950 roku. Była to maszyna oparta na silniku Cucciolo o pojemności 48cm3. Motocykl ten ważył 44 kilogramy i osiągał prędkość 64 km/h. W międzyczasie rodzina Ducati straciła kontrolę nad spółką i marka została znacjonalizowana przez Instytut Odbudowy Przemysłowej. W 1953 roku firma przeszła restrukturyzację. Wydzielono wówczas dwa podmioty - Ducati Meccanica SpA i Ducati Elettronica. Pierwszy z nich skupiał się na linii produktów motocyklowych, a drugi na podzespołach elektronicznych. 
 

Rozwój w kierunku sportowym

 W ciągu 100 lat historii marki, przedsiębiorstwo Ducati kilkukrotnie zmieniało właściciela. Niezależnie jednak od tego, kto zarządzał spółką, marka konsekwentnie rozwijała się w kierunku sportów motocyklowych. W latach 60. Ducati zapisał się w historii motocykli, produkując najszybszy dostępny wówczas motocykl szosowy, a w latach 70. Ducati rozpoczęło produkcję motocykli z silnikami V-twin o dużej pojemności skokowej. To pozwoliło firmie coraz śmielej konkurować z innymi producentami specjalizującymi się w produkcji motocykli sportowych. Motocykle Ducati sporą popularność zyskały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy w latach 1981-1984 Tony Rutter wygrał cztery mistrzostwa świata Formuły 2 TT na motocyklach Ducati. Marka wielokrotnie wygrywała także zawody Superbike World Championship. W latach 1988-2015 Ducati wygrało w tych zawodach 318 razy. Jest to więcej niż jakikolwiek inny producent biorący udział w mistrzostwach. 
 

Rozwój pod skrzydłami Volkswagena

W 2012 roku Audi, spółka zależna Volkswagen Group nabyła 100% udziałów w Ducati Motor Holding SpA za kwotę 747 mln euro. Od tego czasu włoska myśl technologiczna połączona z niemiecką precyzją dostarcza fanom sportowej motoryzacji wysokiej klasy maszyny, które nie tylko świetnie wyglądają, ale także mogą pochwalić się świetnymi osiągami. W oficjalnej, polskiej dystrybucji możemy znaleźć takie modele jak DesertX, Diavel, XDiavel, Monster, Hypermotard czy Multistrada. To, na który model się zdecydujemy, zależy tylko od nas i naszych preferencji. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji, która maszyna będzie najlepsza dla nas - zawsze możemy skorzystać z jazdy testowej. Usługa ta dostępna jest u najlepszy dystrybutorów marki, m.in. w Moto Mio.