Post

Nauka jazdy na motocyklu - od czego zacząć?

Posiadasz samochód, jednak od dłuższego czasu rozważasz zakup motocyklu? Nie jesteś jedyny! Każdego roku rośnie liczba osób poruszająca się po polskich drogach za pomocą jednośladów. Wiele osób, które stoi w obliczu przesiadki z osobówki na jednoślad zastanawia się, od czego zacząć. Czy jazda motocyklem jest dla każdego?

Uprawnienia na motocykl

Na wstępie warto omówić, jakie uprawnienia są potrzebne do jazdy motocyklem. Skoro posiadasz samochód, zapewne jesteś także właścicielem prawa jazdy kat. B. Oznacza to zatem, że możesz swobodnie poruszać się za pomocą skuterów wyposażonych w silnik o pojemności do 50 cm3. To jednak nie wszystko! Jeśli wspomniane uprawnienia posiadasz co najmniej trzy lata, śmiało możesz sięgnąć także po maszyny z silnikami o pojemności do 125 cm3 - zwykle są to niewielkie, miejskie motocykle zaprojektowane w sportowym duchu. Większe maszyny wymagają od nas dodatkowych uprawnień w postaci prawa jazdy kat. A2 lub A.

Jeśli nigdy nie mieliśmy kontaktu z jazdą na jednośladzie, dobrym pomysłem będzie wykupienie kilku godzinach szkoleniowych w ośrodku zajmującym się szkoleniem kierowców. Możemy także poprosić o poradę i przeszkolenie zaprzyjaźnionego motocyklistę lub skorzystać z mobilnej wypożyczalni skuterów. Za pomocą aplikacji możemy bowiem wypożyczyć jednoślad elektryczny w większości dużych, polskich miast.

Przygotuj odpowiedni strój

W przypadku, gdy zdecydowaliśmy już, jaki typ maszyny chcielibyśmy kupić wraz ze złożeniem zamówienia na jednoślad, warto zamówić niezbędne akcesoria. Chodzi tutaj przede wszystkim o kask, ale również o rękawice, kurtkę, spodnie i buty. Ważne, aby były one dopasowane nie tylko pod względem rozmiaru, ale także przeznaczenia. W zależności od tego, jaką maszynę zdecydujemy się zakupić, będziemy potrzebowali nieco innego sprzętu. Z innych środków ochrony będzie korzystał przecież kierowca, który wybrał skuter do podróży między domem a biurem, a z innych ktoś, kto marzy o rozwijaniu sportowych pasji.

Na co zwrócić uwagę wybierając motocykl?

Przede wszystkim stawiamy na sprawdzone i polecane marki. Staropolskie przysłowie mówiące, że “chytry traci dwa razy” w przypadku motocykli ma ogromne odzwierciedlenie. Za nieduże pieniądze możemy kupić nową, importowaną z Chin maszynę, którą będzie niezwykle trudno serwisować w razie awarii.

Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup nowej maszyny od takich producentów jak Piaggio, Aprilia, Honda, Yamaha czy Suzuki - lepszym rozwiązaniem będzie kupno używanego, kilkuletniego jednośladu pochodzącego właśnie z tych fabryk niż wybór nieznanej marki. Pamiętajmy, że motocykl zapewnia znacznie mniejszą ochronę niż samochód, dlatego warto postawić na maszynę niezawodną, dobrze sprawdzającą się w każdych okolicznościach. W dłuższej perspektywie zakup droższego jednośladu jest znacznie bardziej opłacalny.