Post

Dlaczego warto zainteresować się skuterami 50 ccm?

Zakup skutera to doskonały pomysł zarówno dla osób posiadających samochód, jak i tych wciąż niezmotoryzowanych. Walory tego popularnego jednośladu docenią zwłaszcza osoby mieszkające w dużych miastach, które nie lubią stać w korkach. Większość popularnych miejskich skuterów to maszyny wyposażone w silniki do 50 ccm. Co to oznacza? Dlaczego warto zainteresować się jednośladami tego typu?

Historia skuterów

Choć pierwsze skutery powstały już na początku lat dwudziestych XX wieku, to dopiero po II Wojnie Światowej maszyny te zyskały na szerszej popularności. Wszystko za sprawą włoskich modeli jednośladów, które ze względu na niewielkie zużycie paliwa i łatwość prowadzenia, wzbudzały szerokie zainteresowanie wśród Europejczyków. Popularność skuterów nie ominęła także Polski. Ówczesny szczyt zainteresowania maszynami tego typu notuje się na pierwszą połowę lat 60. Obecnie skutery są niezwykle popularne w krajach Europy Południowej oraz wielu państwach azjatyckich.

Skuter w polskim mieście - czy to ma sens?

Wiele osób stojących przed zakupem skutera, zastanawia się, czy w polskich realiach posiadanie skutera ma jakikolwiek sens. Chodzi tutaj nie tylko o lokalne warunki atmosferyczne, ale także na infrastrukturę czy sytuację prawną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że jeśli posiadamy prawo jazdy kategorii B przez co najmniej 3 lata - zamiast skutera śmiało możemy sięgnąć po motocykl o pojemności silnika do 125 ccm. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego.

Jeśli mieszkamy w mieście i potrzebujemy maszyny, która umożliwia nam szybkie przemieszczania się bez konieczności stania w korkach - zakup skutera to doskonały pomysł. Jazda jednośladem tego typu jest wygodna, łatwa i bezpieczna, a poza tym większość modeli wyposażona jest w schowek, w którym może schować dokumenty czy drobne zakupy. Niewątpliwą zaletą skuterów jest także fakt, że możemy je zaparkować niemal w każdym miejscu. Maszyny te zajmują bowiem niewiele miejsca, a ponadto są zwrotne.

Największe zalety skuterów

Ten niewielki jednoślad ma sporo zalet. Dla wielu kierowców decydujących się na zakup jednośladu tego typu niezwykle ważna jest jego niska cena. Skutery są znacznie tańsze od samochodów i już za kilka tysięcy złotych możemy znaleźć bardzo dobre modele. Ponadto jazda skuterem jest bardzo komfortowa i umożliwia manewrowanie między innymi pojazdami stojącymi w korkach. Skuter jest niezwykle ekonomiczny w utrzymaniu. Zarówno konserwacja, jak i bieżące spalanie wiąże się z dużo niższymi kosztami, niż ma to miejsce w przypadku samochodu. Pamiętajmy także, że nie wszystkie rejony miasta czy metropolii są obsługiwane przez komunikację publiczną - skuter może być zatem doskonałą alternatywą dla młodzieży dojeżdżającej do szkoły lub na uczelnie.

Wielu producentów wraz z rozwojem mody na elektromobilność, coraz częściej oferuje skutery elektryczne. Na modele tego typu decydują się osoby, którym nie jest obojętna troska o środowisko naturalne i chcą ograniczyć podróże pojazdami spalinowymi.