Post

Rodzaje kasków motocyklowych - podstawowe informacje

Kask to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty. Jest on nie tylko wymagany przez polskie prawo, ale także doskonale zabezpiecza nas przed urazami w razie wypadku lub wywrotki. Wybór odpowiedniego kasku to niełatwe zadanie. Wszystko zależy od tego, jaką maszyną poruszamy się na co dzień. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych powinniśmy także zwrócić uwagę na jakość wykonania sprzętu. Co warto wiedzieć na temat kasków motocyklowych?

Kaski motocyklowe - otwarte, zamknięte i szczękowe

Kaski zamknięte należą do najbezpieczniejszych i zarazem najbardziej popularnych. Spośród nich możemy wyróżnić kaski crossowe i integralne. Po kaski crossowe chętnie sięgają amatorzy jazdy wyczynowej, poruszający się na motocyklach typu cross czy enduro. Modele te mają zabudowaną całą głowę oraz posiadają wysuniętą część czołową. Taka konstrukcja chroni nas nie tylko przed upadkiem, ale również przed uderzeniem gałęzią. Należy jednak pamiętać, że kaski crossowe nie posiadają szyb - koniecznie pamiętajmy zatem o dokupieniu profesjonalnych gogli. Z kasków integralnych chętnie korzystają natomiast zarówno posiadacze jednośladów sportowych, jak i mniejszych sportowych maszyn. Są one w całości zabudowane i posiadają szybkę zabezpieczającą. Kaski szczękowe, zwane także półotwartymi posiadają zamknięcie szczękowe wraz z ochraniaczem, który jest podnoszony wraz z przednią szybą. Daje to spory komfort m.in. w przypadku postoju, dlatego tego typu kaski wykorzystują zazwyczaj amatorzy dalszych tras.

Kaski otwarte nie posiadają części szczękowej, w związku z czym nie zabezpieczają naszej brody. Z tego powodu po modele tego typu nie powinni sięgać niedoświadczeni kierowcy. W związku z tym, że dają one jednak dużo swobody, często wykorzystywane są przez fanów chopperów i skuterów podczas zlotów lub na mało wymagających trasach. W ofercie kasków otwartych znajdziemy także klasyczne hełmy, które wykorzystywane są przez fanów oldschoolu. Wielu ekspertów twierdzi jednak, że tego typu kaski powinny stanowić jednak co najwyżej element uzupełniający naszego ekwipunku i mimo wszystko warto rozważyć zakup kasku gwarantującego lepsze parametry bezpieczeństwa.

 Zwróć uwagę na jakość wykonania

Niezależnie od tego, na jaki kask się finalnie zdecydujemy - pamiętajmy o tym, aby wybierać atestowane modele o renomowanych sprzedawców. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dlatego zakup taniego, importowanego z Chin kasku może mieć opłakane skutki w przypadku wypadku lub wywrotki. Większość budżetowych, nieatestowanych kasków wykonana jest głównie z plastiku i styropianu. Prawnie są one co prawda dopuszczone do użycia, jednak w sytuacjach zagrożenia nie dają one żadnej ochrony. Dobrej klasy kask posłuży nam przez dłuższy czas, zapewniając nam komfort i bezpieczeństwo jazdy w każdej sytuacji. Warto także zaopatrzyć się w inne akcesoria zabezpieczające nasze ciało przed wypadkami. Skoro jesteśmy w stanie wydać kilkanaście, a czasem nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup jednośladu - warto zainwestować również w odpowiednią ochronę, abyśmy mogli cieszyć się swobodną jazdą przez długie lata.