Post

Rękawice motocyklowe - najpopularniejsze rodzaje

Choć w świetle obowiązujących przepisów prawa, rękawice motocyklowe nie stanowią obowiązkowego wyposażenia motocyklisty, jest to niemal podstawowy element garderoby każdego fana jednośladów. Można nawet rzec, że jest to druga, zaraz po kasku, najistotniejsza część ubioru motocyklisty.

Wybór odpowiednich rękawic może być trudny, zwłaszcza w przypadku, gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z jednośladami. Na rynku jest bowiem nie tylko wielu producentów odzieży ochronnej tego typu, ale także podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych akcesoriów - różnią się one rodzajem. Co warto wiedzieć przed zakupem rękawic motocyklowych?

Dopasuj rękawice do maszyny

Na rynku najczęściej spotkamy rękawice sportowe, miejskie, turystyczne oraz off-roadowe. Ten pierwszy model wykorzystywane jest przez prawdziwych profesjonalistów. Muszą one zatem zapewnić wygodę i poczucie bezpieczeństwa. Sportowa jazda na motocyklu wiąże się z wywrotkami - rolą rękawic jest ochrona naszych dłoni i rąk. Z tej przyczyny rękawice te charakteryzują się nie tylko dużą liczbą ochraniaczy, ale także długimi mankietami. Rękawice off-roadowe zwane także crossowymi dobrze sprawdzają się podczas akrobacji, jednak ze względu na zastosowanie bardziej elastycznych materiałów - nie wykorzystuje się w trakcie podróży po drogach utwardzonych.

Jeśli jesteśmy posiadaczami niewielkiego, miejskiego motocykla - zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup motocyklowych rękawic miejskich. Są wygodne i dość bezpieczne, a przy tym nie trudno je ukryć po zakończonym kursie. Model ten z reguły sięga do nadgarstka i jest dużo przyjemniejszy w dotyku. Budowa rękawic turystycznych skupiona jest natomiast na wygodzie oraz na ochronie przed deszczem i wiatrem. Posiadają one zatem niewielką liczbę protektorów, jednak są niezwykle elastyczne i komfortowe w użytkowaniu na dłuższych trasach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic motocyklowych?

Największym błędem, jaki możemy popełnić przy wyborze rękawic, jest sugerowanie się wyłącznie ceną. Rynek akcesoriów motoryzacyjnych jest bardzo rozbudowany - niekoniecznie najdroższe rękawice w salonie mogą się okazać najlepsze dla nas i naszego jednośladu. Z drugiej strony warto mieć na uwadze fakt, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie rękawic motocyklowych?

Przede wszystkich na jakość wykonania. Możemy zadawać sobie pytania - czy zostały one wyprodukowane z dobrej jakości materiałów? Czy mamy pewność, że ochraniacze dobrze spełnią swoją funkcję? Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że trudno jest na pierwszy rzut oka jednoznacznie odpowiedzieć na wiele z tych zagadek. Warto zatem kierować się opiniami innych motocyklistów oraz wybierać marki, które od lat są polecane na rynku. Dobrej jakości rękawice dostosowane do naszego trybu jazdy z pewnością zagwarantują nam zarówno wysoki komfort prowadzenia, jak i bezpieczeństwo. Pamiętajmy także o rozmiarze - odpowiednio dopasowane rękawice muszą dobrze przylegać do dłoni, jednak nie mogą ich uciskać. To niezwykle ważne zwłaszcza podczas jazdy na dłuższych trasach.