Post

Kask na motocykl otwarty czy zamknięty - czym się różnią i dla kogo będą odpowiednie?

Kask jest jednym elementem ochronnej garderoby motocyklisty, który jest prawnie wymagany przez polskie przepisy. W związku z tym w niemal każdym sklepie motocyklowym znajdziemy całą gamę kasków, które różnią się od siebie nie tylko konstrukcją, ale również zastosowaniem. Warto bowiem pamiętać, że w zależności od tego, jakiego typu motocykl posiadamy -  będziemy potrzebować nieco odmiennej ochrony. Co warto wiedzieć przed wyborem kasku? Który model będzie dla nas najlepszy?

Kask zamknięty - model bezpieczny i wszechstronny

Zamknięte kaski są niezwykle uniwersalne. Na rynku mamy dostępne specjalistyczne kaski przeznaczone dla fanów jazdy crossowej, a także klasyczne integralne modele, które wyróżniają się niebywałą wszechstronnością. Kaski crossowe wykorzystywane są zwykle przez amatorów jazdy wyczynowej. Posiadają one wysuniętą część czołową i dobrze zabezpieczają nas przed urazami w przypadku wywrotki. Pamiętajmy jednak, że zwykle te modele nie posiadają szyby zabezpieczającej. Z tego powodu koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się do dodatkowego gogle w celu ochrony oczu. Kaski integralne są z kolei uważane za jedne z najbezpieczniejszych, gdyż dobrze zabezpieczają zarówno naszą głowę, szczękę, jak i oczy. Jest to jeden z najpopularniejszych typów kasków w Europie. Po kaski integralne sięgają zarówno właściciele skuterów, motocykli miejskich, jak i amatorzy ścigaczy i maszyn turystycznych.

 Kask otwarty - wolność i swoboda

Kaski, zwane w branży motoryzacyjnej kaskami typu Jet są znacznie mniej bezpieczne, gdyż nie posiadają one żadnego zabezpieczenia na szczęce. Wykorzystywane są głównie podczas rekreacyjnych przejażdżek skuterem po miejskich, mniej zatłoczonych ulicach oraz przez wielbicieli klimatu retro. Co ciekawe, wiele oldschoolowych kasków tego typu nie posiada nawet szybki ochronnej. Z racji tego, że kask ma być przede wszystkim bezpieczny - tego typu modele wykorzystywane są przede wszystkim na zlotach oraz podczas spokojnej, rekreacyjnej jazdy. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy korzystać z otwartych kasków na torze lub podczas jazdy wyczynowej. W związku z tym, że kaski te są dużo mniej bezpieczne niż wspomniane wcześniej modele integralne - nie są one polecane początkującym motocyklistom. Jeśli wybieramy się w dalszą trasę i oczekujemy nieco większej swobody niż w przypadku kasków zamkniętych, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kasku szczękowego, zwanego także półotwartym.

Dobór kasku - na co zwrócić uwagę?

Wybierając kask dla siebie, pamiętajmy, aby sięgać po modele, które na starcie wydają się nieco przyciasne - nie możemy jednak odczuwać uczucia wbijania szpilki. Po kilku dniach jazdy kask dopasuje się do naszej głowy, dobrze zabezpieczając nas przed uszkodzeniami ciała podczas wypadku. Z tego powodu warto zainwestować w fabrycznie nowy kask, gdyż struktura głowy każdego motocyklisty jest inna.

Pamiętajmy, że głowa jest bardzo podatna na uszkodzenia i nawet doskonale wyszkolonym kierowcom zdarzają się wypadki. Dobrej jakości kask to najlepsza polisa ubezpieczeniowa, w jaką możemy zainwestować. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na tanie, importowane kaski, gdyż nie gwarantują one ani bezpieczeństwa, ani komfortu. Wykonywane są zwykle z plastiku i styropianu i pełnią funkcję wyłącznie estetyczną. Jeśli nie jesteśmy pewni, który kask będzie dla nas najlepszy - dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porady bardziej doświadczonych kolegów lub zasięgnięcie opinii specjalisty.