Post

Jak wybrać i kupić swój pierwszy skuter?

Dla wielu kierowców skuter jest doskonałym wstępem do jednośladowej przygody. Z biegiem czasu przesiadają się oni na większe motocykle, rozwijając swoją pasję poprzez trasy turystyczne lub wyścigi na torze. Zdarza się jednak, że wybieramy skuter ze względu na jego ergonomię - poszukujemy bowiem pojazdu, który będzie stanowił swego rodzaju uzupełnienie dla rodzinnego samochodu. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego skutera?

Jaką markę skutera wybrać?

Jeśli chcemy, aby skuter dobrze nam służył przez lata, najlepiej wybrać jedną z topowych japońskich lub włoskich marek. Honda, Suzuki, Aprilia czy Piaggio doskonale sprawdzą się podczas codziennej miejskiej jazdy. Fanów stylu retro na pewno zainteresuje także włoska Osa, czyli Vespa znana choćby z Rzymskich Wakacji z Audrey Hepburn w roli głównej. Na rynku znajdziemy także wiele nieznanych, azjatyckich marek. Choć modele te kupimy zwykle w wyjątkowo korzystnej cenie, należy mieć na uwadze, że w przypadku awarii może być problem z serwisowaniem tego typu skuterów. Dlaczego? Otóż mechanikom ciężko jest dopasować odpowiednie części zamienne do nieznanych marek. Z tej przyczyny wielu ekspertów radzi - jeśli nie mamy odpowiednich funduszy na zakup nowego skutera, lepszym rozwiązaniem jest kupno używanego skutera znanej marki, niż nowego niewiadomego pochodzenia.

Pojemność silnika i rodzaj napędu

Wybierając skuter, zwróćmy uwagę na pojemność silnika oraz rodzaj napędu. Osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku nie muszą posiadać żadnych uprawnień do kierowania skuterami wyposażonymi w silnik o pojemności poniżej 50ccm - poza dowodem osobistym. Młodsi amatorzy skuterów muszą posiadać natomiast prawo jazdy kategorii AM lub inne uprawnienie motocyklowe, lub samochodowe. Z kolei z maszyn posiadających silniki o pojemności do 125 ccm mogą korzystać osoby posiadające prawo jazdy kategorii A1. Z tego typu skuterów mogą korzystać także posiadacze prawa jazdy na samochody osobowe - warunkiem jest jednak, że muszą oni posiadać wspomnienie uprawnienia co najmniej trzy lata.

Ważny jest także rodzaj napędu. Skutery spalinowe są mniej ekologiczne i ekonomiczne, jednak lepiej sprawdzają się w warunkach podmiejskich. Skutery elektryczne nadają się bowiem tylko do miasta, gdyż mają ograniczony zasięg. Na jednym ładowaniu zwykle nie przejedziemy więcej niż 70 km. Oczywiście maszyny tego typu nie naładujemy w tak szybki sposób, w jaki sposób możemy tankować skuter o napędzie spalinowym.

Wygląd ma znaczenie

Wbrew obiegowej opinii - wygląd ma ogromne znaczenie. Poruszając się na ładnym, stylowym skuterze możemy czerpać większą przyjemność z jazdy. Pamiętajmy jednak, aby nie było to jedyne kryterium brane pod uwagę przy wyborze skutera. Zwróćmy uwagę na renomę marki, silnik, a także opinie innych użytkowników. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki skuter będzie idealny do naszych potrzeb, możemy skorzystać z porady specjalisty ds. obsługi klienta w dobrej klasy salonie stacjonarnym lub sklepie internetowym. Porządny skuter może nam służyć przez wiele lat, a dzięki odpowiednim akcesoriom, z jednośladu możemy korzystać nawet do późnej jesieni.