Post

Czym się różni motocykl od skutera?

Jednoślady cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Skutery i motocykle możemy podziwiać zarówno podczas podróży miejskimi ulicami, jak i na krajowych drogach. Nie powinno to nikogo dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że podróżując na jednośladzie, nie tylko możemy uniknąć codziennych korków, ale także istnieje znacznie mniejsze ryzyko, że nie będziemy mieli gdzie zaparkować. Jazda na motocyklach i skuterach wiąże się ponadto z nieskrępowanym uczuciem wolności. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu maszynami, zastanawia się, jakie są najważniejsze różnice między motocyklami i skuterami. Co warto wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego modelu?
 

Skuter - jednoślad idealny do miasta

Na zakup skutera powinny zdecydować się osoby, które mieszkają w mieście i poszukują idealnego środka transportu do pracy, szkoły lub na uczelnie. Niewątpliwą zaletą skuterów jest fakt, że są one niezwykle proste w prowadzeniu, dlatego często nie musimy posiadać żadnych dodatkowych uprawnień, aby móc nimi kierować. Osoby urodzone przed 13 stycznia 1995 roku mogą bowiem korzystać z tych maszyn na podstawie ważnego dowodu osobistego. W przypadku młodszych kierowców - muszą oni posiadać zaledwie prawo jazdy kat. AM, które po nowelizacji przepisów zastąpiło kartę motorowerową lub jakiekolwiek inne uprawnienie do kierowania pojazdami, np. standardowe prawo jazdy kat. B. 
 
Maszyny tego typu rozpędzają się maksymalnie do 45 km/h. Jest to prędkość idealna do codziennych, miejski podróży. Ponadto skutery posiadają dużo miejsca na bagaż, dzięki czemu nie musimy się martwić, gdy postanowimy w drodze do domu zatrzymać się na drobne zakupy. Kolejną zaletą tych jednośladów jest to, że są one niezwykle tanie - zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Na rynku znajdziemy także wiele modeli wyposażonych w silnik elektryczny. Jeśli mamy na uwadze troskę o środowisko - będzie to idealny wybór dla nas. 
 

Motocykl - doskonały wybór na dłuższe trasy 

W związku z tym, że skutery charakteryzują się stosunkowo niskimi zasięgami, osoby, które na co dzień mieszkają pod miastem lub chcą wykorzystywać maszynę w celach turystycznych - powinny rozważyć zakup motocyklu. Na rynku mamy dostępne różne modeli motocykli, dzięki czemu łatwo możemy wybrać maszynę idealnie skrojoną pod nasze potrzeby. W zależności od tego, do czego będziemy wykorzystywać nasz jednoślad na co dzień, możemy wybrać model miejski, turystyczny, sportowy, crossowy lub klasyczny. 
 
Motocykle to maszyny o większej mocy niż skutery, dlatego nawet starsi kierowcy muszą posiadać stosowne uprawnienia, aby móc nimi kierować. W zależności od pojemności silniki, konieczne jest zdobycie prawa jazdy kat. A2, A1 lub A. Istnieje jednak pewien wyjątek. Jeśli posiadamy standardowe prawo jazdy kat. B od minimum trzech lat, śmiało możemy sięgnąć po niewielkie motocykle miejskie, których rozmiar silnika nie przekracza 125 cm3. Sto dwudziestki piątki, to doskonały wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladami, jednak z różnych względów nie chcą zdecydować się na zakup skutera.