Post

Motocykl dla początkującego kierowcy - jaki wybrać?

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów w Polsce mamy zarejestrowane ponad 2 miliony motocykli, skuterów i motorowerów. Liczba ta robi niemałe wrażenie, zwłaszcza na fakt, że z każdym rokiem jednoślady cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli jednym z naszych postanowień noworocznych był zakup motocykla - warto poznać kilka wskazówek przed jego wyborem. O czym warto wiedzieć przed zakupem pierwszego jednośladu?

Sprecyzuj swoje preferencje

Nim zaczniemy rozglądać się za motocyklem naszych marzeń, warto usiąść z kartką papieru i przeanalizować swoje preferencje. Czy wiesz już jakiej klasy motocykl Cię interesuje? Czy znasz wady i zalety każdego z rodzaju jednośladów? Wiesz już, ile chcesz przeznaczyć na zakup maszyny? Pytania te mogą wydawać się błahe, jednak mają ogromne znaczenie przy wyborze motocykla. Nie bez powodu powszechnie mówi się, że zakup pierwszego jednośladu jest znacznie trudniejszy niż kupno pierwszego samochodu.

Najważniejsze, aby nie dać się ponieść wodzy fantazji. Po pierwsze w przypadku motocykli wygląd jest ważny, lecz nie najważniejszy. Zwróćmy uwagę na moc i osiągi silnika, a także na ogólną renomę marki. Poza tym warto wziąć pod uwagę swoje umiejętności. Jest to przecież dopiero początek naszej motocyklowej przygody. Nie dajmy się zwieść kilkoma kursami elektrycznym skuterem - potężna maszyna to zupełnie inna klasa jazdy, lecz wymaga też dużo większych umiejętności.

Pierwszy motocykl - jaki rodzaj wybrać?

Nasz pierwszy jednoślad powinien być lekki, uniwersalny i łatwy w prowadzeniu. To właśnie dlatego tak wielu kierowców na początek kupuje sobie miejski motocykl z silnikiem o pojemności 125 ccm. Maszyna ta doskonale wygląda, a także dobrze sprawdza się do jazdy zarówno po mieście, jak i po podmiejskich sztosach. Oczywiście nie jest to reguła. Jeśli od początku stawiamy na maszyny bardziej turystyczne, producenci jednośladów oferują cały szereg średniej wielkości maszyn, które zachwycą niejednego fana nieskrępowanej, motocyklowej wolności.

Jeśli jesteśmy natomiast zwolennikiem wygody, a nie prędkości czy osiągów, a na co dzień poruszamy się głównie po centrum miasta - dobrym wyborem może okazać się także zakup skutera. Mimo upływu lat maszyny te cieszą się wciąż ogromną popularnością w krajach Europy Południowej. To doskonały sposób na uniknięcie korków. Ogromną zaletą skuterów jest także fakt, że osoby urodzone przed 13 stycznia 1995 roku nie muszą posiadać żadnych uprawnień zezwalających na kierowanie maszynami tego typu. Młodszym kierowcom natomiast wystarczy Prawo Jazdy kat. AM lub jakiekolwiek inne uprawnienie dotyczące prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wybór pierwszego motocykla to sprawa niezwykle indywidualna. Nie warto jednak podejmować pochopnych decyzji, gdyż nietrafiony zakup może nas skutecznie zniechęcić do rozwijania swoich motoryzacyjnych skrzydeł. Pamiętajmy, że każdy kierowca ma zupełnie inne preferencje. Przed zakupem warto zastanowić się, czego tak naprawdę oczekujemy od jednośladu.